آشنایی با قابلیت های Clustering سرور

آشنایی با قابلیت های Clustering سرور

کلاستر‌ سرور به گروهی از سرورها اطلاق می‌شود که روی یک سیستم با هم کار می‌کنند تا دسترسی بالاتری به کاربران ارائه دهند،این کلاستر‌ها برای کاهش زمان خرابی و قطعی استفاده می‌شوند و به سرور دیگری اجازه می‌دهند در یک رویداد قطعی مسئولیت را بر عهده بگیرند،گروهی از سرورها به یک سیستم واحد متصل هستند.

لحظه‌ای که یکی از این سرورها با قطع سرویس مواجه می‌شود، قبل از اینکه مشتری دچار قطعی شود، محتوای در حال اجرا به سرور دیگری توزیع می‌شود،از سرورهای کلاستر‌ معمولاً برای برنامه‌هایی با داده‌هایی که اغلب به‌روزرسانی می‌شوند مانند آرشیو فایل ، چاپ، پایگاه داده و پیام‌رسانی و … به عنوان پرکاربردترین رتبه‌بندی و استفاده می‌شوند، به طور کلی سرورهای کلاستر شده سطح بالاتری از در دسترس بودن با قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری را نسبت از هر نوع سروری به مشتریان ارائه می دهد.

در یک از سرورهای کلاستر‌ینگ ، هر سرور مسئولیت مالکیت و مدیریت یکی از دستگاه‌های خود را بر عهده دارد و دارای یک نسخه از سیستم عامل (به همراه هر برنامه یا سرویس) است که برای اجرای سرورهای دیگر در کلاستر استفاده می‌شود،سرورهای موجود در کلاستر طوری برنامه ریزی شده اند که با هم کار کنند تا حفاظت از داده ها را افزایش داده و ثبات پیکربندی کلاستر را در طول زمان حفظ کنند.

آشنایی با قابلیت های Clustering سرور

آشنایی با قابلیت های Clustering سرور

حفاظت کلاستر در برابر خرابی ها و قطعی ها

دلیل اصلی برای کلاستر کردن سرورها ، محافظت در برابر قطعی و خرابی های مختلف است، همانطور که در بالا ذکر شد سرورهای کلاستر محافظت بیشتری در برابر خراب شدن کل شبکه در هنگام قطع برق ارائه می دهند ، سرورهای کلاستر از محتوای مشتریان در برابر سه نوع قطعی اصلی محافظت می کنند.

ما این نوع قطعی ها را در بخش های بعدی به تفصیل بررسی خواهیم کرد، اما به طور خلاصه کلاستر بندی سرور کمک می کند تا در برابر قطعی هایی که در نتیجه خرابی نرم افزاری و سخت افزاری و یا قطعی های شبکه ای رخ می دهد از اطلاعات و سایتهای مشتریان محافظت کند.

خرابی سرویس یا برنامه

رویدادهای خرابی برنامه یا سرویس شامل هرگونه قطعی می شود که در نتیجه خطاهای مهم مربوط به نرم افزار یا سرویس هایی که برای عملکرد سرور یا مرکز داده اساسی هستند رخ می دهد ، این خرابی ها می تواند ناشی از طیف گسترده ای از عوامل باشد که بسیاری از آنها تا حد زیادی اجتناب ناپذیر و غیر قابل پیش بینی هستند ، اگرچه اکثر سرورها اقدامات افزونگی را برای جلوگیری از این نوع خرابی پیاده‌سازی می‌کنند ، اما پیش‌بینی و آماده‌سازی خرابی‌های برنامه ها یا سرویس طبیعتاً دشوار است.

با توجه به ماهیت پیچیده و متراکم داده‌های نظارت بر سرور، تشخیص دقیق و حل مشکلات احتمالی قبل از اینکه باعث قطعی شوند برای مدیران سرور بسیار دشوار است و در حالی که یک ادمین سرور ، آگاه و فعال می تواند این مسائل را قبل از مشکل ساز شدن شناسایی و برطرف کند ، هیچ مدیر سروری نمی تواند از این نوع خرابی های غیر قابل پیش بینی محافظت کامل کند.

خرابی سیستم و سخت افزار

برخی از قطعی ها در نتیجه خرابی سخت افزار فیزیکی که سرور روی آن کار می کند رخ می دهد ، این قطعی ها می‌توانند به‌وسیله طیف گسترده‌ای از عوامل ایجاد شوند و تقریباً می‌توانند توسط هر نوع مؤلفه‌ای که برای عملکرد یک سرور یا مرکز داده حیاتی است، ایجاد و تحت تأثیر قرار گیرند.

در حالی که اجزای سرور به طور پیوسته از نظر قابلیت اطمینان و عملکرد قابل اعتماد هستند ولی هیچ مؤلفه ای در برابر خرابی مصون نیست ، این خرابی می‌تواند در نتیجه گرمای بیش از حد، بهینه‌سازی ضعیف یا صرفاً پایان یافتن طول عمر تجهیزات سخت افزاری رخ دهد،پردازنده ها، حافظه فیزیکی و هارد دیسک ها همگی از جمله اجزایی هستند که بیشتر در معرض خرابی قرار می گیرند.

خرابی سایت

خرابی سایت عموماً به دلیل رویدادهایی است که خارج از محیط مرکز داده رخ می دهد ، در حالی که در تئوری رویدادهایی که می توانند باعث خرابی سایت شوند چندین برابر هستند اما رویدادهایی که معمولاً برای خرابی سایت بیشتر وجود دارند مشکلات طبیعی هستند که باعث قطع برق گسترده می شوند و همچنین مواردی که می توانند به سخت افزار در مرکز داده آسیب بزنند.

در حالی که برخی از اثرات بلایای طبیعی را نمی توان با چیزی جز انتخاب عاقلانه مکان های دیتاسنتر از بین برد، اثرات ناشی از قطع برق و عوارض مربوط به آنها را می توان با استفاده از اقدامات اضافی مانند کلاستر های سرور برای آنها آماده کرد، برای مراکز داده واقع در مناطقی که بیشتر شامل بلایای طبیعی هستند ، این اقدامات افزونگی بسیار مهم است.

اگرچه امکان شناسایی و حل مسائلی وجود دارد که به طور بالقوه می توانند منجر به این سه نوع متمایز خرابی شوند، اقدامات افزونگی مانند کلاستر کردن سرور تنها راه برای اطمینان از قابلیت اطمینان تقریباً کامل است ، برای مراکز داده که برای هر دقیقه از هر روز سال به عملکرد بی‌نظیری نیاز دارند، کلاستر‌بندی سرور راهی عالی برای اطمینان از این موضوع است.

آشنایی با قابلیت های Clustering سرور

پیشنهاد ویژه قائم هاست خرید سرور مجازی ایران با هارد پرسرعت NVMe و ترافیک نامحدود با نصب و راه اندازی انواع سیستم عامل همچون لینوکس CentOS و Ubuntu با خدمات و پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل ؛ جهت مشاوره و سوالات قبل از خرید از طریق ارسال تیکت با ما در ارتباط باشید.

کلاستر در سه نوع وجود دارد

سه نوع کلاستر سرور وجود دارد که بر اساس نحوه اتصال سیستم کلاستر (که به عنوان یک گره از آن یاد می شود) به دستگاهی که مسئول ذخیره داده های پیکربندی است، طبقه بندی می شود. این سه نوع شامل یک کلاستر حد نصاب منفرد (یا استاندارد)، یک کلاستر مجموعه گره اکثریت و یک کلاستر گره تک هستند و در زیر با جزئیات بیشتری بررسی می شوند.

کلاستر حد نصاب منفرد (یا استاندارد)

متداول ترین مورد استفاده این کلاستر از چندین گره با یک یا چند آرایه دیسک کلاستر ای تشکیل شده است که از یک دستگاه اتصال واحد (به نام گذرگاه) استفاده می کنند ، یک سرور مدیریت و مالک هر کدام از آرایه‌های دیسک کلاستر‌ شده در داخل کلاستر است. حد نصاب عنوان به سیستمی اشاره دارد که برای تعیین اینکه آیا هر کلاستر منفرد آنلاین و غیرقابل سازش است یا خیر.

کلاستر های حد نصاب منفرد در عمل بسیار ساده هستند ، هر گره دارای یک “رای” است که با آن به گذرگاه مرکزی ارتباط می دهد که آنلاین و کاربردی است. تا زمانی که بیش از 50 درصد از گره ها در یک کلاستر حد نصاب آنلاین هستند، کلاستر فعال و فعال باقی می ماند. اگر بیش از 50 درصد از گره‌ها در کلاستر پاسخگو نباشند، تا زمانی که مشکلات مربوط به گره‌های جداگانه برطرف نشود، کلاستر از کار می‌افتد.

کلاستر مجموعه گره اکثریت

مانند کلاستر بالا، این مدل از این جهت متفاوت است که هر گره دارای کپی مخصوص به خود از داده های پیکربندی کلاستر است و این داده ها در تمام گره ها سازگار است. این مدل برای کلاستر هایی با سرورهای مجزا که در مکان های جغرافیایی مختلف قرار دارند بهترین کار را دارد.

در حالی که عملکرد کلاستر‌های مجموعه اکثر گره‌ها شباهت‌هایی با کلاستر‌های حد نصاب منفرد دارد، اولی در این تفاوت دارد که برای عملکرد به یک گذرگاه ذخیره‌سازی مشترک نیاز ندارد، زیرا هر گره یک نسخه تکراری از داده‌های حد نصاب را به صورت محلی ذخیره می‌کند. در حالی که این به طور کامل ابزار یک گذرگاه مشترک را حذف نمی کند، در هنگام پیکربندی سرورهای راه دور انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند.

کلاستر تک گره

اغلب برای اهداف آزمایشی استفاده می شود، این مدل شامل یک گره است. کلاستر‌های تک گره اغلب به عنوان ابزاری در توسعه و تحقیق برنامه‌های کاربردی کلاستر‌ ها استفاده می‌شوند، اما کاربرد آن‌ها به شدت به دلیل عدم وجود خطا در آنها محدود شده است. با توجه به این واقعیت که آنها فقط از یک گره تشکیل شده اند، شکست یک گره واحد، همه گروه های کلاستر را از دسترس خارج می کند.

یک نماینده خدمات مشتری در یک مرکز داده محلی یا ارائه دهنده میزبانی وب می تواند تفاوت بین هر یک از سه مدل را با جزئیات بیشتری توضیح دهد و در تعیین اینکه کدام یک برای تجارت شما بهترین است کمک کند. به طور کلی، مگر اینکه نیازهای استثنایی داشته باشید (یا در چندین مکان پراکنده جغرافیایی قرار داشته باشید)، کلاستر حد نصاب استاندارد بهترین گزینه برای شماست.

چرا بهتر است سرورهای خود را کلاستر کنید؟

کلید زیرساخت IT محافظت شده در افزونگی نهفته است ، ایجاد کلاستر از سرورها در یک شبکه، نهایت افزونگی را ارائه می دهد و تضمین می کند که یک خطا کل شبکه شما را خاموش نمی کند، خدمات شما را غیرقابل دسترسی نمی کند و برای کسب و کار شما هزینه ای حیاتی به همراه ندارد. با یک نماینده خدمات مشتری در یک ارائه دهنده میزبانی وب محلی صحبت کنید تا در مورد مزایای کلاستر ها و نحوه شروع کار بیشتر بدانید.

سایر مطالب مشابه »

5/5 - (6 امتیاز)